Taxa anuală pentru domeniile ro

Dec 20
2009

Se pare că problema domeniilor .ro blocate a redevenit temă de discuţii. (Capital.ro : Investitorii acuza : Haos total în zona domeniilor de internet .ro)

Prin domenii .ro blocate se înţeleg acele domenii care au fost achiziţionate pe viaţă şi care, din diferite motive, nu sunt utilizate. In această categorie nu sunt incluse domeniile care dispun de un hosting, chiar dacă unica pagină conţine un anunţ de vânzare. Prin domeniu web neutilizat se înţelege un domeniu web care nu are setat nici un nameserver, care nu este hostat nicăeri.

Există două categorii de solicitanţi de domenii blocate: administratori de agenţi economici care au neglijat achiziţionarea unui domeniu web .ro cu numele societăţii şi persoane care doresc preluarea unor astfel de domenii cu denumire reprezentativă într-un anumit segment de activitate.

Consider că readucerea în discuţie a domeniilor .ro blocate nu are nici o legătură cu refuzul RoTLD de a se implica în cazul traianbasescu.ro şi nici cu criza financiară cu care se confruntă în prezent toate instituţiile statului. Consider că această situaţie se datorează dorinţei de a elimina orice suspiciune privind vânzarea unor domenii deblocate, fără acceptul primului cumpărător (care nu a mai putut fi contactat).

Una din modalităţile luate în calcul pentru descurajarea blocării unui domeniu .ro este introducerea unei taxe anuale. Din punctul meu de vedere, introducerea unei astfel de taxe va conduce la dispariţia de pe internet a unui număr foarte mare de site-uri personale. Atât timp cât internetul românesc încă mai înregistrează goluri imense, o nouă taxă îi va îngreuna şi mai mult dezvoltarea. Dacă pentru o firmă, o taxă anuală poate să nu reprezinte o povară prea mare, pentru un blogger care abia sa decis să renunţe la platformele gratuite poate deveni un factor decisiv.

In situaţia în care se doreşte totuşi o transparenţă privind deblocarea unor anumite domenii, recomand ca toate domeniile care nu au setate nameservere valide pe o perioadă de 12 luni să fie anulate automat, după o notificare în prealabil a posesorului.

Având în vedere necesitatea stabilităţii privind administrarea domeniiilor web, NU sunt de acord ca acest serviciu să fie externalizat unui agent economic. Un agent economic, indiferent de natura sa, urmăreşte obţinerea unui profit şi este predispus la practici neloiale grave.

Intr-o perioadă în care internetul este considerat liantul secolului în care trăim, trebuie să încurajăm dezvoltarea lui într-un climat civilizat şi nu să-l îngrădim.

2 Comentarii pentru “Taxa anuală pentru domeniile ro”

  1. Mandrk a spus:

    Sunt o gramada de firme care isi permit sa cumpere nume de domenii si pe care nu le folosesc niciodata deoarece au descoperit ca un site inseamna mai mult decat numedomeniu.ro.
    Altii au achizitionat nume scurte care au cautare …. (ex: http://www.predeal.ro)
    sau de ce nu http://www.sinaia.ro si pot continua la nesfartit la cate stiu.

    Aceste domenii au fost platite odata si nu le foloseste nimeni.
    De ce sa nu se poata permite renasterea lor ? Doar pentru ca o firma a completat un op si atat?

    Doar pentru ca eu persoana fizica nu pot plati taxa anuala deoarece nu am profit precum s.c.?

    Numele de domenii neutilizate trebuie sa devina domenii disponibile.
    Ar trebui sa existe o clauza unde se specifica ca daca nu este folosit o perioada de 1 an sau 2 ani domeniul devine disponibil ( cu anuntare in prealabil pe email)

    Stiti ca in Romania au fost cumparate nume de domenii la kilogram?
    Sunt firme din afara care vand nume de domenii desi vanzarea lor este interzisa. Este permisa doar eliberarea gratuita a domeniului si achizitionarea lui de la RNC de catre alta companie.

    Mai mult ca sigr va aparea aceasta taxa insa ea trebuie sa fie modica doar pentru monitorizarea domeniului nu pentru a aduce profit.

  2. Tudor a spus:

    In prezent, un domeniu achizitionat pentru un proiect abandonat devine un domeniu blocat – chiar si dupa ce firma de hosting il sterge de pe server.

    Sustin deblocarea acestor domenii, dar nu prin introducerea unei taxe, ci printr-o reglementare explicita – eu sunt pentru reintroducerea in circuit a domeniilor care nu au nameservere active pentru o anumita perioada de timp. Daca e online, poti sa il pastrezi chiar daca nu e activ. Daca nu mai esti dispus sa platesti nici macar hostingul, atunci …

Care este parerea ta?